Międzynarodowy Dzień Muzyki

Od 1975 roku, każdego 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. A, że muzyka jest nieznającą granic platformą porozumienia pomiędzy ludźmi to uraczę Was dzisiaj kilkoma kawałkami, które pozostały mi w pamięci, a które według mnie w jakiś sposób opisują różne europejskie nacje.
Wybór utworów był dość spontaniczny i polegający na pierwszych skojarzeniach związanych z danym krajem, nie zawsze wykonuje go osoba narodowości, której dany kawałek dotyczy (choć przeważnie tak jest).

Zapraszam Was na wędrówkę z piosenką po Europie, Polskę zostawię na koniec, jako że jesteśmy gościnnym narodem.

Włochy

Pierwsze skojarzenie jakie mi przyszło do głowy to bynajmniej nie makaron, czy pizza, a gwałtowna miłość i kochliwi Włosi, może dlatego, że ostatnio słuchałem dość często jednej z piosenek, którą Wam zaraz przedstawię.
O często zakochujących się Włochach i ich temperamentach głośno było zawsze, dlatego na pierwszy ogień wybrałem utwór, który pewnie większość z Was zna, bo jest on często powtarzany w radio.

Mamma Mia – Elena & Glance

Z piosenki tej bije w nas wprost południowa energia mieszkańców półwyspu apenińskiego, ale pamiętajcie panie, dla Włocha najważniejsza jest tylko jedna kobieta – jego matka, pozostałe można przecież zawsze zmienić.

Czy aby na pewno, a może tkwi w nich dużo romantyzmu i ochoty do walki o swoja kobietę, w kolejnym utworze już w jednych z pierwszych słów słyszymy, że gra jest warta świeczki, gdy jest trudna – Włoch to typ zdobywcy, ale i romantyka, gdy pod koniec stwierdza – miłość nie podąża za logiką, zabiera Ci oddech i pragnienie.

Marco Mengoni – L’essenziale

Więc jak to z tymi Włochami jest? Nie odpowiem Wam drogie panie to Wy musicie dokonywać wyborów.

Irlandia

Przenieśmy się teraz na północny zachód Europy, do kraju zieleni i dżdżu, leprechaunów i celtyckich wojowników. Dzięki wyspiarskiemu położeniu Irlandii, i konieczności dalekich morskich wypraw, muzyka tego kraju rozprzestrzeniała się wraz z ich marynarzami i piwem, dziś chyba już wszyscy wiedzą co to Dzień św. Patryka.

Pierwsza piosenka ukazuje tęsknotę i kojarzy mi się z rozległymi zielonymi, irlandzkimi przestrzeniami.

Enya – One by one

A skoro już o przestrzeniach mowa, to zobaczmy też i tę ich dziką cząstkę, przywodząca na myśl walecznych celtyckich wojów. Świat magii i legend staje przed nami otworem.

Lindsey Stirling & Peter Hollens – Skyrim

Rosja

I znowu robimy duży skok, tym razem za naszą wschodnią granicę. Pierwsze skojarzenie jakie przyszło mi na myśl to wielka armia, rozbudowana do granic możliwości i ogromne tradycje imperialistyczne Rosji. Dlatego przez chwilę zastanawiałem się jaką piosenkę wybrać, aby mogła zaprezentować ten kraj. I wtedy mnie olśniło, kiedyś na praktycznie każdym festiwalu piosenki żołnierskiej słychać było tę melodię.

Marina Devyatova i Katya Ryabova – Katyusza

Wojsko to jedna z tradycji rosyjskich, ale obecnie w dużych aglomeracjach tego kraju ludzie, żyją już dostatnio i lubią się bawić. Moskwa jest uważana za jedno z europejskich miast, które nigdy nie śpi. Oczywiście bawią się Ci których na to stać, ale jest ich coraz więcej.

Propaganda – Ja takaja

Niemcy

Byliśmy za naszą wschodnią granicą, więc spójrzmy, a właściwie posłuchajmy co się dzieje na zachodzie. No cóż, pierwsza moja myśl – bawarskie spodenki, duże dekolty, golonka i kiełbasa. Może dlatego, że już jutro wybieram się na kończący się Oktoberfest. Dlatego na pierwszy ogień idzie niemiecka muzyka biesiadna.

Oktoberfest – Iha, iha, iha-oh

Niemcy kojarzą mi się również z muzyka poważną, a wręcz ciężką operą. Ich chyba najgłośniejszym przedstawicielem był uwielbiany przez elity nazistowskich Niemiec, marzące o wielkich podbojach, Ryszard Wagner wielki kompozytor i mistyk. Dlatego nie mogło w moim tekście zabraknąć utworu z jego repertuaru.

Richard Wagner – Ride of the Valkyries

Czechy

Był wschód i zachód, a więc spójrzmy na południe. No i tu dopadło mnie to co wielu Polaków, bo co poza piwem wyróżnia Czechów, oczywiście, choć piękny, to dla Polaków dość śmiesznie brzmiący język. I jak tylko o tym pomyślałem to nie miałem już żadnych dylematów – posłuchajcie ze mną o potworze z bagien.

Ivan Mladek – Jozin z bazin

Polska

I takim oto sposobem doszliśmy do naszego kraju. Chwilę musiałem się zastanawiać co nas tak naprawdę charakteryzuje i doszedłem do wniosku, że pomimo wielu wad, które można by wymienić, jedno jest pewne, Polacy potrafią się mobilizować w chwilach zagrożenia dla narodu. Polska to kraj powstań i zrywów narodowych nie ujarzmiły nas rozbiory, czy niemiecka lub sowiecka okupacja, dlatego w pierwszej kolejności zapodam Wam dość nową, piosenkę z jednego z moich ulubionych polskich seriali.

Kasia Sawczuk – Dziewczyna z granatem

A co gdybyśmy spytali o naszą muzykę obcokrajowca, czy potrafiłby wymienić jakiś polskich kompozytorów, tu prym wiedzie ten, który pół życia mieszkał w Polsce, a drugie pół we Francji, ten który odważył się powiedzieć carowi, że nie zostanie jego nadwornym kompozytorem. Mówię oczywiście o Fryderyku Chopinie, jego utwory są ponadczasowe o czym myślę przekona Was wykonanie na jakie pozwolił sobie Waldemar Malicki ze swoją orkiestrą.

Waldemar Malicki – F. Chopin C-Minor Etude Revolutionary blazing version

Życzę Wam wszystkim miłego słuchania i Waszych własnych poszukiwań muzycznych, bo świat to jeden wielki koncert na życie i śmierć.

2 uwagi do wpisu “Międzynarodowy Dzień Muzyki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s