Miasto dwóch narodów

Dziś zaprezentuję Wam miasto dwóch narodów, przechodzące na przestrzeni swoich dziejów z rąk do rąk. Miasto będące obecnie jednym z centrów europejskiej polityki, a kiedyś nazywane miastem tysiąca kościołów. To tutaj też mówi się specyficznym językiem, będącym mieszanką francuskiego i niemieckiego.  Jak się pewnie już domyślacie zapraszam Was na spacer ulicami Strasburga.

Na początek może kilka słów o historii tego miejsca. Około 12 roku przed naszą erą Celtowie osiedlili się nad brzegami rzeki Ill, po ponad pięciuset latach Strasburg wszedł w skład państwa Franków, którzy rządzili w nim przez następne 700 lat, do czasu gdy uzyskał on status wolnego miasta Rzeszy. Po kolejnych 400 latach znowu wrócił do Francji, za sprawą Ludwika XIV. Później jeszcze kilkakrotnie następowało przejmowanie go na zmianę przez Niemcy i Francję, aż w 1944 roku ostatecznie trafił we władanie rządu Francuskiego.
Powyższe zmiany własnościowe mocno wpłynęły na wiele aspektów życia kulturalnego czy architektury, o czym przekonacie się niewątpliwie odwiedzając to miasto. A co warto w nim zwiedzić?

Zacznę od uważanej za największy zabytek Strasburga katedry Notre Dame (nie pomylcie jej z tą w Paryżu, Notre Dame oznacza bowiem że jest ona poświęcona Najświętszej Marii Pannie). Budowano ją ponad 250 lat na przestrzeni XII i XV wieku, co wpłynęło też na różnorodność znajdujących się tu stylów architektonicznych począwszy od romantyzmu, a na gotyku zakończywszy (z czego w tym ostatnim możemy dostrzec wpływy zarówno francuskie, jak i niemieckie).
Dzięki swoim rozmiarom, a właściwie wysokości wieży, aż do 1874 roku uznawana była za najwyższą budowlę na świecie.

strasburg-3 (Kopiowanie)

Już na zewnątrz możemy podziwiać kunszt architektów oraz wykonawców, dostrzegalny szczególnie w dbałości o przyozdabiające ją rzeźby i wykończenia. Natomiast wewnątrz na szczególna uwagę zasługują szczególnie takie elementy jak: zegar astronomiczny (który poza odmierzaniem czasu, pokazuje też pory roku, znaki zodiaku czy fazy księżyca), jego wielkość oraz bogate i starannie wykonane zdobienia zachwycają swoją urodą aż do dzisiaj.
Tuż obok niego swoją uwagę zwraca strzelista kolumna z przedstawieniami aniołów, zresztą w całej katedrze znajduje się bardzo dużo najróżniejszych rzeźb, wykonanych z bardzo dużą dbałością o szczegóły.
Moją uwagę zwróciły też, znajdujące się w dość dziwnym miejscu organy kościelne. W większości świątyń ich umiejscowienie jest naprzeciw ołtarza, natomiast w strasburskiej Notre Dame, znajdziemy je na jednej z bocznych ścian. Gdzie podwieszone zostały niczym gniazdo ptasie.

strasburg-6 (Kopiowanie)

Po wyjściu z kościoła warto rozejrzeć się po okalającym go placu. To tu znajduje się bowiem najstarsza w stolicy Alzacji kamienica „Dom Kammerzell”. Wybudowano ją w 1427 roku, a następnie dwukrotnie przebudowywano w XV i XVI wieku. Budynek ten jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej zdobnych średniowiecznych budynków mieszkalnych na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
W jego wnętrzach wszystkie pietra przyozdobiono pięknymi freskami znanego XIX-to wiecznego malarza alzackiego Leo Schnuga. Dziś znajduje się tam restauracja.

Do kolejnych atrakcji Strasburga podążamy niezwykle malowniczymi uliczkami starego miasta, które w 1988 roku zostało umieszczone na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mijamy w międzyczasie Plac Gutenberga, na którym ustawiono wysoki pomnik tego wynalazcy druku. Mieszkał on bowiem w tym mieście 10 lat i to tu opracował i po raz pierwszy stosował swój wynalazek.

strasburg-5 (Kopiowanie)

Spacerując dochodzimy do dzielnicy nazywanej Petite France (Mała Francja). Znajduje się ona nad brzegami rzeki Ill, która dzieli się tu na wiele malowniczych kanałów, momentami przypominających te amsterdamskie. Kiedyś okoliczne budynki zamieszkiwali rybacy, garbarze oraz rzeźnicy, którzy mieli tu również swoje sklepy i ubojnie. Obecnie pełno tu rozmaitych restauracji i kawiarni, w których zawsze pełno jest turystów.
Ciekawostką tego miejsca jest pochodzenie jego nazwy, odnosi się ona bowiem do mieszczącego się tu kiedyś szpitala, w którym leczono chorych z czarną ospą oraz syfilisem. To właśnie inna nazwa tej drugiej „przypadłości” przyjęła się jako nazwa dzielnicy, zwana była on bowiem „chorobą francuską”.

strasburg-7 (Kopiowanie)

Wśród zabytków starówki warto jeszcze wskazać Pałac Rohan ustawiony na brzegu rzeki Ill. Budynek ten pochodzi z XVIII wieku i był rezydencją książąt biskupów. W jego progach przebywały tez takie osobistości jak Ludwik XV, Maria Antonina czy Napoleon Bonaparte. Ze względu na swoje bogate zdobnictwo w 1920 roku Ministerstwo Kultury umieściło Pałac Rohan na liście zabytków narodowych. Obecnie mieszczą się w nim aż trzy muzea, są to najważniejsze tego typu obiekty w Strasburgu.
Muzeum Archeologii usytuowane tu pod koniec XIX wieku i posiadające jedną z najbogatszych francuskich kolekcji, której eksponaty obejmują okres, aż od prehistorii.
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej prezentujące zbiory mebli, ceramiki oraz sreber.
Muzeum Sztuk Pięknych gromadzące prace takich artystów jak: Botticellego, Giotto, El Greco, Canaletto, Correggio, Van Dycka, Rubensa czy Goi.

strasburg-1 (Kopiowanie)

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się w jakże odmienny świat, świat polityki i dyplomacji, świat nowoczesnego budownictwa. Mówię oczywiście o znajdującym się w Strasburgu Parlamencie Europejskim. To w nim zapadają najważniejsze dla współczesnej Europy decyzje. My pozostawmy jednak rządzenie politykom, choć o ich kompetencje i umiejętności moglibyśmy się niewątpliwie spierać. Podziwiajmy natomiast piękno wielkiego szklanego kompleksu budynków, w którym odbija się pięknie niebo. W dniu, w którym odwiedzałem stolicę Alzacji, nie odbywały się międzynarodowe obrady, gdyż na masztach nie powiewały dumnie flagi wszystkich państw.

strasburg-4 (Kopiowanie)

Na odwiedzenie Strasburga właściwie każda pora roku jest dobra, choć szczególnie polecałbym Wam okres grudniowy, gdy organizowany jest tu Jarmark Bożonarodzeniowy (będący jednym z największych targów we Francji), lub podczas jednego z licznych miesięcy festiwalowych. Możecie wtedy, obok słuchania muzyki czy robienia zakupów, odwiedzić duże browary alzackie, lub chociażby w miłej atmosferze usiąść w jednej z licznych knajpek i skosztować któregoś z kilkudziesięciu dostępnych tu gatunków piwa.

3 uwagi do wpisu “Miasto dwóch narodów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s