Przyjaciel i pomocnik – pamiętajmy o nim

Przyjaciel, pomocnik, stróż, przewodnik, obrońca czy też myśliwy, te wszystkie określenia pasują do jednego z najwcześniej udomowionych zwierząt, jakim jest pies. Czemu dzisiaj piszę o nim?

Na pewien szczególny w tym roku moment uwagę zwróciły mi dziewczyny z bloga annatoannatamto. Otóż, od 2007 roku dzień 1 lipca uznawany jest za „Dzień Psa”.

Zwierzęta te służą i pomagają człowiekowi od wielu wieków, a właściwie millenniów. Już ludzie pierwotni zauważyli, że te czworonogi mogą być pomocne w wielu aspektach życia. Im dłużej człowiek mieszkał z psami, tym większa więź miedzy nimi się rodziła. Oczywiście w różnych kulturach te relacje różnie się ukształtowały.

W Europie, czy Ameryce Północnej zwierzęta te zostały najbardziej udomowione, trochę inaczej sytuacja ma się na pozostałych kontynentach.

Podczas moich podróży prawie zawsze spotykałem jakieś psy. Czasami były po prostu towarzyszami ludzi, w innych wypadkach służyły do wykonywania najróżniejszych prac. Do najważniejszych zaliczyć można oczywiście wszystkie funkcje związane z pomocą osobom niepełnosprawnym, czy też organom porządkowym.

Pamiętajmy więc o naszych czworonożnych przyjaciołach i pomagajmy im, gwarantuję Wam, że odwdzięczą się ze zdwojoną siłą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s