Ziemia Obiecana

Ziemia Obiecana, tak Władysław Reymont nazwał (choć nie bez ironii) te tereny w swojej powieści. Gdy tam dotarłem udałem się oczywiście do muzeum, które prezentuje w sposób niezwykle obrazowy historię przemysłu, który doprowadził do rozkwitu dzisiaj jednej z największych polskich aglomeracji.

Gdy na początku XIX wieku Namiestnik Królestwa Polskiego ogłosił możliwość tworzenia osad fabrycznych w miastach rządowych nikt nie przewidywał, że niezbyt duże miasto w Polsce centralnej tak mocno i szybko stanie się prężnym ośrodkiem przemysłu sukienniczego. Owszem, z racji na dogodne położenie to właśnie tu lokowano fabryki choć taki szybki rozwój był dużym zaskoczeniem.

Wśród kilku znanych łódzkich przemysłowców był Ludwik Geyer, który przez około 30 lat był jednym z najbardziej prężnych fabrykantów. To właśnie w jego fabryce uruchomiono przędzalnię mechaniczną napędzaną siłą pierwszej w Łodzi maszyny parowej o mocy aż 60 KM, a jego przedsiębiorstwo było jedynym, które samodzielnie prowadziło wszystkie procesy produkcyjne. Dzisiaj w budynkach fabryki Geyera mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa.

Wchodząc na tereny dawnej manufaktury, nim dojdziemy do muzealnych ekspozycji przechodzimy przez niewielki, ale ciekawy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znajdują się m.in. zabytkowa willa letniskowa, budynki w jakich mieszkali i pracowali robotnicy, czy tez ponad 200 letni kościół wykonany z modrzewia. Od zeszłego roku tereny skansenu uznawane są za pomnik historii.

Spacerując po muzeum możemy poznać całą różnorodność i bogactwo przemysłu sukienniczego. Nie są to tylko maszyny, choć tych nie brakuje. Znajdziemy tam również dużą kolekcję tkanin wytwarzanych w XIX wieku, czy kolekcje odzieży z początków XX wieku.

Muzeum Włókiennictwa prezentuje również mini widowiska interaktywne przedstawiające działalność fabryki.

Spacerując korytarzami tego dużego budynku wystarczy tylko niewielka doza wyobraźni i możemy przenieść się w czasy gdy Łodzią dosłownie rządziły rodziny Poznańskich czy Geyerów.

12 uwag do wpisu “Ziemia Obiecana

      1. Gdy wreszcie będzie oddany do użytku dworzec Łódź-Fabryczna, będzie łatwiej się dostać do Łodzi. A na marginesie – polecam też wizytę w Planetarium EC1. To nowy obiekt w zabytkowym obiekcie, najnowocześniejszy w Polsce i w Europie środk.-wsch. 🙂 https://planetariumec1.pl/ Już byłam na pokazie o czarnych dziurach, a teraz wybieramy się na koncert Pink Floyd. Oczywiście na ekranie kopuły 🙂

        Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s